День пам'яті жертв політичних репресій: що ви про це знаєте

Що коїлося на Рівненщині у 1939-41 роках

День пам'яті жертв політичних репресій - це щорічний національний пам'ятний день в Україні, що припадає на третю неділю травня.

Цього року це 17 травня.

На Рівненщині репресії розпочалися з радянізацією краю у 1939-1941 роках.

Першими жертвами стали польські військові, які потрапили у полон до радянської армії. Згодом їх розстріляли у Катині та інших таборах.

У цей період були репресовані та виселені усі, хто «міг би чинити опір» новим порядкам. У нелояльності підозрювалися всі, хто мав освіту, власність, представники українських партій та організацій, в т. ч. ОУН, а також селяни - так звані куркулі.

У червні 1941-го у Дубенській в’язниці розстріляли політв’язнів.

За період 1939-1941 років у Західній Україні зазнали репресій майже пів мільйона людей. Вони були полонені, інтерновані, заарештовані та депортовані.

За словами істориків, у Рівненській області політичні репресії пройшли трьома хвилями.

Їх мета – знищити еліту нації, носіїв національної пам’яті та української ідентичності. У ширшому значенні – знищити державу.

Нова хвиля репресій захопила населення нашого краю в 1944-1950-х роках.

Були репресовані учасники Руху опору (члени ОУН, вояки УПА, УНРА – націоналістичних формувань, що діяли в роки Другої світової війни та продовжували боротьбу за незалежну Україну й після звільнення краю від гітлерівців).

Бій під Гурбами на Здолбунівщині у квітні 1944-го

Члени родин репресованих, що перебували в таборах ГУЛАГу, були депортовані вглиб країни. Спецпоселенцями стали й селяни – жертви примусової насильницької колективізації.

Рівненщина у цей період понесла тяжкі демографічні втрати – 10-15% свого населення.

У 1960-1980-ті роки ідеологічні заходи влади були спрямовані на викриття «злочинів українських буржуазних націоналістів», посилився тиск на вірян різних релігійних конфесій, особливо – протестантських, яких вважали сектантами.

З кінця 1980-х років пожвавився процес реабілітації невинних жертв.

У квітні 1991 року було прийнято закон УРСР «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні». В активну фазу процес реабілітації вступив вже у незалежній Україні. До нього долучилися науковці та громадські діячі, відкрилися для дослідників архіви Служби безпеки України.

За матерілами Рівненської ОДА

Наші новини у ТelegramНомер у Viber: 063-73-4-106-4

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4

Редакція

Відкрити плей-лист

У Рівному знайшли техпаспорт на прізвище Поліщук

У Рівному 1 листопада знайдено техпаспорт, в районі масив Київський. Документ виданий, на ім'я Поліщук Наталія Володимирівна. За деталями звертайтесь за номером: 096 118 5225

У Рівному знайшли посвідчення водія та документи

У Рівному на автовокзалі на вулиці Київській знайшли посвідчення водія і техпаспорти, на ім'я Валерія Володимировича Смикало. За деталями звертайтесь за номером: 067 64 57 603

Загублені документи у Рівному: пропонують винагороду

Вчора у районі автовокзалу близько 8 ранку були загублені документи. Тих, хто знайшов, просять повернути за винагороду. Ліщук Руслан Романович - 0 (67) 408 57 66

Більше оголошень