День української хустки: Як носили їх наші прабабусі понад століття тому (ФОТО)
Що варто знати про хустки
Сьогодні, 7 грудня, відзначають День української хустки.
Широкого вжитку хустки в Україні набули у XVII ст. Жінки підбирали колір та візерунок хустки відповідно до нагоди. На свята вбирали яскраві, у будні – стримані й однотонні убори.
Дівчата часто носили білі хустки або із цікавим кольоровими орнаментами. Жінки – стриманіші моделі, зазвичай у темній кольоровій гаммі. Вдови носили лише чорні хустки.
На Півночі України жінки зав'язували хустки під підборіддям, а кінці – на маківці. На Київщині кінці хустки обгортали навколо шиї та зав'язували на потилиці. На Середньому Подніпров'ї хустку замотували в особливий спосіб навколо голови з відкритим денцем очіпка.
Заміжні жінки носили хустку поверх очіпка, складаючи по діагоналі. Завʼязували кінцями спереду або на потилиці. Незаміжні – носили без очіпка. Покривали голову так, щоб було видно волосся.
Етнодизайнерка Роксоляна Шимчук розповідає:
Хустину в давнину носили як дівчата, так і хлопці. Традиційно, хлопці одягали її на шию під кептар, сердак. І за пояс запинали, якщо дівчина подарувала! На початку ХХ століття часто дівчата дарували хустину хлопцям у дорогу, коли ті збиралися на війну.
Парубки навіть хизувалися тим, у кого краща хустина від коханої! А в багатьох регіонах хустка, запнута за пояс чи пов'язана на руку – була обов'язковим атрибутом вбрання нареченого.
Хустки використовували у різноманітних обрядах. Під час сватання дівчина дарувала по хустці старостам і пов'язувала хлопцеві, якщо погоджувалась на шлюб. Така традиція побутує в Україні досі.
Хустка могла багато розповісти про матеріальний стан сім’ї. Цей елемент одягу вважався доволі дорогою річчю: ще століття тому святкова хустка коштувала не менше, ніж половина місячного прибутку господаря середнього класу.
Джерело: РБК-Україна
Радіо Трек: НОВИНИ