Дали 30 днів, а далі штраф: як каратимуть українців за прописку у паспорті?

Кого штрафуватимуть у квітні 2025 року?

В Україні кожен громадянин зобов’язаний зареєструвати своє місце проживання протягом 30 днів після переїзду. Законодавство передбачає штрафні санкції для тих, хто вчасно не оформив місце проживання. А для іноземців суми штрафів значно вищі, тому їм слід бути уважнішими до реєстраційних вимог.

Про це пише РБК-Україна. 

Відповідно до статті 197 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якщо особа вперше порушила вимогу щодо реєстрації місця проживання, вона отримає лише попередження. Якщо ж ситуація повториться протягом року, тоді накладається штраф у розмірі від 17 до 51 грн.

Кого штрафуватимуть у квітні 2025 року? 

В Україні штраф за відсутність прописки можуть отримати:

  • громадяни, які не зареєстрували місце проживання після переїзду;
  • особи, які офіційно виписалися з попереднього місця проживання, але не стали на облік за новою адресою;
  • батьки, які не зареєстрували новонароджену дитину упродовж трьох місяців.

Особливо слід бути уважними тим, хто планує офіційне працевлаштування чи звернення до державних органів — відсутність прописки може створити додаткові труднощі.

Як зазначив юрист Ігор Тетеря, українське законодавство передбачає відповідальність за проживання без реєстрації, але санкції м'які.

- Найгірше, що може загрожувати особі, яка проживає без реєстрації, це штраф у розмірі 51 гривні, — пояснив правознавець.

 

Чи дійсно штрафують на практиці? 

Хоча закон передбачає покарання, судова практика свідчить, що більшість таких справ закінчуються лише попередженням.

- Якщо проаналізувати Єдиний державний реєстр судових рішень, можна знайти понад 9 тисяч справ за статтею 197 КУпАП. Проте більшість з них завершуються попередженням, а не реальним штрафом, — додає Ігор Тетеря.

Це пояснюється тим, що відсутність реєстрації не створює значних проблем для держави, а сама процедура доведення факту проживання без прописки є складною та малоперспективною для органів влади.

Що загрожує іноземцям без прописки?

Для іноземних громадян передбачені жорсткіші санкції. Якщо вони надають недійсні документи або порушують правила реєстрації, то штраф становить від 510 до 850 грн. Це стосується не тільки громадян інших країн, а й осіб без громадянства, які тимчасово чи постійно перебувають в Україні.

Хто має право накладати штрафи?

Рішення щодо порушень статті 197 КУпАП ухвалюють виконавчі комітети сільських, селищних та міських рад. Однак на практиці багато справ передаються до судів, особливо якщо йдеться про неповнолітніх.

- Чимало справ закриваються через відсутність складу адміністративного правопорушення. А штрафи за частиною 2 статті 197 КУпАП, коли порушника вже вдруге притягають до відповідальності, практично відсутні в судовій практиці, — зазначає Тетеря.

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4

Анна Карпець

Відкрити плей-лист

У Рівному знайшли пенсійне посвідчення на прізвище Резімова

У Рівному поряд з кафе "Fortissimo" знайдено пенсійне посвідчення, на ім'я Ремізова Віра Олексіївна За деталями звертайтесь за номером: +380964330774

У Рівному загубилася собака Луна

У Рівному шукають вівчарку по кличці Луна. Зелений ошийник, зникла в районі Боярки 5 лютого. Номери власників: 0969732925

У Рівному шукають власників загублених ключів

Біля магазина «Копійка» на розі вулиць Грушевського та Гайдамацької (колишня Струтинської) знайшли ключі. Телефонувати за номером: 0689097415

Більше оголошень