Чому розлучень в Україні не стало більше через війну і відстань
Пояснення експертів
У надскладному воєнному 2022 році в Україні шлюб розірвали майже 18 тисяч пар.
Це на 11, 5 тисячі менше, ніж у 2021 році (їх було 29,6 тисячі).
І майже на стільки ж менше, ніж у ковідному 2020 році (тоді було 28,9 тисячі).
Чому ж розлучень стало менше, коли майже 44% українців на початку повномасштабного вторгнення довелося тимчасово розділитися зі своєю сім’єю? Причому, стверджують соціологи, більшість розділених сімей витримала випробування відстанню, а 20% навіть поліпшили стосунки.
Докторка соціологічних наук Олена Стрельник пояснила це так:
Розділені сім’ї – тема не нова для України. У нас було багато трудових мігрантів, і ще до війни були дослідження про те, як вони підтримують стосунки на відстані.
Онлайн-інструменти насправді дуже полегшують ситуацію з сімейною комунікацією.
Спілкування у месенджерах допомагало зберегти емоційний контакт. Окрім цього, знаходили українські жінки і можливість зустрітися в реалі зі своїми чоловіками, які не можуть виїхати з України. Приїжджали на певний час до них.
А ось розпалися ті шлюби, які й до 24 лютого 2022 року мали проблеми. Приміром, у них загострилися агресія, алко- чи наркозалежність, фінансові проблеми.
Психолог Катерина Гольцберг каже:
Дуже багато жінок виїхали і за кордоном видихнули спокійно, бо позбулися впливу насильників, гайзлайтерів, хейтерів та інших. І добре, що такі шлюби розвалюються.
Але, на жаль, розвалюються таки і непогані шлюби.
Так, війна розбивала шлюби через втрату базової довіри та відчуття безпеки, а також через підрив базових орієнтирів та переконань.
Самі розлучені пояснювали це так званим зняттям рожевих окулярів при погляді на партнера. Так, 32-річний киянин розповів:
Ми не особливо обговорювали, що буде, якщо розпочнеться війна. Не готували рюкзаків чи припасів.
А коли все почалося, дружину як підмінили. Я не очікував такого від неї – вона піддалася паніці та якось по-дурному з подругою втекла за кордон.
Вважаю, що вона досі перебільшує небезпеку та істерить з нічого, коли багато хто вже повернувся і живе спокійним життям.
Жінка із містечка під Києвом через війну раптом побачила у своєму чоловіку боягуза:
У моєму робочому оточенні та в соцмережах більшість хлопців та чоловіків виявилися достойними – пішли воювати добровольцями або за призовом.
А мій виявився боягузом і недочоловіком, який труситься, щоб йому не вручили повістку десь на блокпосту.
Я вже не можу йому довіряти, як раніше.
Джерело: life.pravda.com.ua
Радіо Трек: НОВИНИ