Чому гречка так дорожчає

Ціна за рік зросла вдвічі

Вартість крупи продовжує шокувати. 50-60 гривень за кілограм уже роблять цю крупу не таким уже й дешевим задоволенням.

Старт росту цін почався торік у березні, пише УНІАН.

Через паніку на фоні пандемії люди почали змітати гречку з полиць, почався дефіцит і виробники підняли вартість удвічі. Приблизно до 40 грн/кг. Нині ажіотажу немає, однак традиційно для України ціни не падають, а повзуть в гору. Нам би у житті такої цілеспрямованості, чи не так?

Які причини:

  • Причина 1: Ринок

Гречка в Україні – культура, яка вирощується набагато слабше за інші. За останні 20 років виробництво впало у майже 5 разів. До 100 тис. тонн.

До прикладу, пшениці та кукурудзи щороку ми вирощуємо по 25-30 млн тонн.

За кордоном гречку майже не їдять, тож Україна надає перевагу вищезгаданим сортам, які продаються краще.

На фоні цього є Росія, яка гречки вирощує більше та продає її дешевше. Тож маємо мегасерйозного конкурента.

Фото "24 канал"
Фото "24 канал"

Ба більше, чверть усієї гречки в Україні – закуплена у Росії. По цифрах:

Торік ми продали закордон усього-на-всього 400 тонн гречки. А в «Рашці» закупили 32 тисячі тонн.

У травні Росія заборонила експорт гречки, мовляв, стратегічно важливий продукт. Через це уже точаться розмови про нове зростання цін. Однак у Мінекономрозвитку заспокоюють: усе у нас нормально, проблем не очікується, ми встигли закупити достатньо на цей рік.

  • Причина 2: Стабільна дорожнеча

В Мінекономрозвитку вважають, що вони стабілізували вартість гречки. За ЇХНІМИ даними, вартість упала аж на 0,4% - до 40 грн/кг. Утім ціни різняться в регіонах. Найдорожче купити крупи в Києві, Центрі та Півночі, найдешевше – на Заході.

В Антимонопольному комітеті відповіді поки що не дали, що саме відбувається. Однак, там уже проводять розслідування щодо інших базових товарів, які також здорожчали удвічі.

  • Причина 3: Бюджет

Фото "Главком"
Фото "Главком"

В 2021 році уряд вперше запровадив підтримку аграріїв, які вирощують гречку. 3500 грн підтримки на один «гречаний» гектар.

Оскільки гречку українці люблять і купують попри дорожнечу, керівництво країни вважає необхідним підтримати її розвиток.

Усього підтримка має охопити 15 тис. гектарів, тож до осені вартість крупи може упасти.

Однак може бути й таке, що великі агрохолдинги просто розберуть державні гроші між собою, як це часто буває.

  • Причина 4: Внутрішній потенціал

Потреба України в гречаній крупі становить близько 130 тисяч тонн. Тобто в гарних умовах і з запасами ми можемо спокійно її покрити. Водночас за прогнозами експертів, урожаю від цього до кінця року не побільшає.

Це має дещо знизити ціни для покупців. У той же час фахівці в галузі вважають, що країна має потенціал для того, аби самостійно забезпечувати себе гречкою та продавати її за кордон.

Утім, для цього треба суттєва модернізація обладнання, яка б здешевила собівартість української гречки до конкурентоспроможної.

Радіо ТРЕК у Telegram. Viber: 063-734-106-4

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4

Редакція

Відкрити плей-лист

У Рівному знайшли техпаспорт на прізвище Поліщук

У Рівному 1 листопада знайдено техпаспорт, в районі масив Київський. Документ виданий, на ім'я Поліщук Наталія Володимирівна. За деталями звертайтесь за номером: 096 118 5225

У Рівному знайшли посвідчення водія та документи

У Рівному на автовокзалі на вулиці Київській знайшли посвідчення водія і техпаспорти, на ім'я Валерія Володимировича Смикало. За деталями звертайтесь за номером: 067 64 57 603

Загублені документи у Рівному: пропонують винагороду

Вчора у районі автовокзалу близько 8 ранку були загублені документи. Тих, хто знайшов, просять повернути за винагороду. Ліщук Руслан Романович - 0 (67) 408 57 66

Більше оголошень