18 січня - Водохресний святвечір: що не можна робити у цей день
У народному календарі 18 січня називають Водохресний святвечір, Голодний вечір або Голодна кутя
Водохресний святвечір – це вечір-приготування напередодні великого церковного свята Водохреща. У цей час проводять обряди, пов’язані з освяченням води.
У народі 18 січня ще називали Голодна кутя або Голодний вечір. У цей період припинялися веселощі і рясні застілля.
18 січня – остання ніч для проведення святочних ворожінь. Дівчата виходили гадати за ворота на першого зустрічного:
зустріти молодого хлопця – до заміжжя;
старого – до неприємностей.
Щоб дізнатися, в якій стороні живе майбутній чоловік, дівчина знімала чобіт або черевик і кидала взуття через паркан або перешкоду. Дивилася, в який бік носок покаже, звідти нареченого і чекай.
Дівчата перед сном розчісували волосся чистим гребенем, обв’язаним стрічкою. Потім його клали під подушку зі словами: «Хто прийде мене причесати?». Уві сні мав суджений з’явитися.
«Водохресний вечір» вважався часом розгулу нечистої сили. Згідно з повір’ям, чорти особливо небезпечні в певний час з опівночі до 3 годин ночі (диявольська година), а також на Святки і напередодні Купала.
Водохресний вечір – день суворого посту і покаяння, що готує віруючих до великого свята Хрещення Господня, яке відрізняється пишністю та урочистістю. Здійснюється два обряди освячення води:
напередодні Хрещення – всередині церкви;
в день Хрещення – на найближчому озері або річці.
Обов’язковими стравами були кутя, вівсяний кисіль і млинчики. На Хрещення млинці ставили в хлів, щоб домовика задобрити і забезпечити добробут для домашньої худоби.
Опівночі на Хрещення йшли за водою на річку. Згідно з повір’ям, вода в цю пору в річках колишеться. Увечері в чашу наливали воду. Якщо опівночі вона сама колихнеться – це добрий знак.
Водохресний святвечір: що не можна робити?
У цей день не можна прибирати в будинку, прати білизну в річці, лаятися і ображатися на когось. Постарайтеся пробачити кривдників і мислити позитивно.
Вода, зібрана на Хрещення, має сильну енергетику. Змішувати водохресну воду зі звичайною не рекомендується, інакше вона втратить свої лікувальні властивості. Під час збору води заборонено лаятися і думати про щось погане.
Вважається, що водохресна вода може простояти багато років і не зіпсується. Але якщо в домі постійно відбуваються сварки і скандали, то вона прийде в непридатність вже через місяць.
Напередодні свята і на Хрещення не можна брати або давати в борг. В іншому випадку весь рік людина буде бідувати .
Народні прикмети на 18 січня
Снігопад 18 січня – добрий знак. Бджоли добре роїтися будуть.
Сніг, що випав рано вранці, обіцяє хороший врожай ранньої гречки, в полудень – середньої, ввечері – пізньої.
Чисте небо у водохресну ніч – до багатого врожаю гороху.
Сяючі зірки на небі – до хорошого врожаю хліба.
Радіо Трек: НОВИНИ