Унікальні «НЕГРИ» після 100 років на Рівненщині (20 ФОТО)
+ Відео «Білих Негрів» Здолбунова
Як відомо, Рівне завжди було невеликим затурканим єврейським поселенням.
Фактично, селом.
Селом, де ще також обітувала родина дивних польських магнатів, яка (родина) у певний момент розбагатіла і збудувала замок на болотах попід Устею, але потім досить швидко збідніла і переселилася на горбочок - туди, де в нас зараз парк.
Тим часом Дубно та Острог, приміром, упродовж століть були і центрами культури та освіти, і місцями постійного проживання тогочасної знаті, яка будувала не лише окремі будівлі, а цілі замки.
Можна навіть сказати – замчища.
Навіть Межиричі в історичній ретроспективі були значно більшим осередком освіти, торгівлі та культури, ніж Рівне.
Щоправда, з 19-го століття ситуація дещо змінюється, бо все ж Рівне лежить прямо на шляху з Києва до Львова, і це багато чого вирішує.
Але не все, бо є ще – новітній винахід – залізниця.
І от ключовим залізничним центром на Волині стає саме Здолбунів.
Фактично, він залишається таким важливим центром і до сьогодні, але колись…
Коли паротяги їздили на вугіллі, життя посеред всього того вугілля, кіптяви та диму, киплячої води, паровозних гудків, чуха-чуха-чухів, свистків і пари було достатньо специфічним.
Люди ходили чорні.
Так у Здолбунові виник центральний район міста під назвою «Негри».
Як можна прочитати,
Саме так мешканці здавна називають район міста, що знаходиться за пішохідним мостом, який веде від автостанції через залізничну колію.
Уздовж колії йде одна з найстаріших і колись головних вулиць Здолбунова, що нині носить ім’я Івана Гончара (хоча, можливо, й не Івана, а письменника Олеся, бо на табличці написано лише прізвище).
Відомо, що мала ця вулиця у різні історичні періоди назви: Колейова, Юзефа Пілсудського, Адольфа Гітлера, 17 вересня. Остання радянська назва ще деінде зафіксована на будинках.
Кам’яниці одноповерхові і величні красені в своїй цегляній кладці увібрали або ж кінець ХІХ-го, або початок ХХ-го століть.
Перед вокзалом із затиснутою в руці гранатою і вже не так міцно стиснутими губами, як і раніше, виблискує золотом партизан Микола Приходько.
[media=90044]
Тому, хто цікавиться старою (ще не понівеченою сучасними «реаніматорами історії») архітектурою, або напівзруйнованими залишками старих кам’яниць – тут буде цікаво побувати, прихопивши фотоапарат.
Біля столітньої Свято-Катерининської церкви зупиняєшся з особливим почуттям затишку. Тут відчувається любов прихожан і священиків до своєї обителі, довкола неї чисто й красиво. Викликає здивування і замилування водночас розміщений на церковному обійсті дитячий майданчик з гойдалками, яскравим півником, з джерельцем.
«Негри» – колишній центр міста. Тут і досі збереглися чимало історичних будівель Здолбунова. На фото вище одна з них, сьогодні - це відділення пошти та Ощадбанку.
Перетин вулиць Садової, Чубинського та Міцкевича. Видніється водонапірна башта 1954 року.
[media=89854]З-поміж дерев виглядає колишня гімназія, а сьогодні - Здолбунівська ЗОШ №5.
До речі, в Інтернеті про Здолбунів можна прочитати таке:
Сучасний Здолбунів – невеликий за площею промисловий райцентр, який територіально майже злився з розташованим поруч обласним центром Рівним.
Будівництво залізниці через Здолбунів почалося у 1873 році.
Тоді, в ході розширення мережі залізниць на заході царської Росії через місто пройшла Києво-Брестська залізниця.
За кілька років вона перетворила це непримітне містечко на велику вузлову станцію.
Наявність залізниці неабияк вплинула на промисловий потенціал міста – майже одночасно з залізницею, в Здолбунові будується цементний завод.
Через сто років він трансформується в одне з найбільших підприємств краю – цементно-шиферний комбінат.
Існує кілька версій походження назви «Здолбунів»:
I версія: Стародавня назва селища «Долбунів» походить від слова «дов(л)бати». Це пояснюється наявністю на околицях поселення крейдяних копалень, з яких місцеві жителі «довбали» крейду і при запитанні: — Звідки ви? — чули відповідь: — З Дов(л)бунова. На цій підставі й закріпилася назва поселення як Здолбунів.
II версія: Назва міста пов'язана зі старослов'янським племенем дулібів (долобів), яке було основним населенням наших земель у VI—Х століттях. Можливо, саме так у назві Здолбунів (Долбунів) трансформувалася пам'ять про дулібів, про що свідчить багато праць вчених про колишні назви селищ слов'ян, у яких закінчення «-ов» (в українському правописі «-ів») означає, що селище назване на честь когось.
Інші версії є малоймовірними.
Також Вікіпедія пише
У 1903 році Здолбунів було віднесено до категорії заштатних міст.
На центральній вулиці, що йшла від вокзалу, проклали тротуар, встановили газове освітлення.
Нагадаємо, що центром міста у ті часи був саме теперішній район «Негри».
До речі, ось так він виглядає узимку.
При підготовці були використані матеріали публікацій:
1. Здолбунів. Туристи свого міста. Частина 1.
Автор: Олексій Козачок - червня 19, 2017
2. У Здолбунові є «Негри»
09.06.2017 15:22 RvNews. Галина Данильчук
3. Здолбу́нів — Вікіпедія
Радіо Трек: НОВИНИ