Відновити каплицю-костел Задемських хочуть на Рівненщині (ФОТО/ВІДЕО)

Невідомий Симонів: трагічна історія Задемських і красуні Тамари

На толоку до каплиці-костелу приїхав і голова Рівненського культурно-просвітнцького центру імені Томаша Сосновського Ярослав Ковальчук

Як повідомляє Суспільне, точний час побудови каплиці-костелу біля села Симонів – невідомий, але...

У тридцятих роках минулого століття орендарем цих земель був пан Задемський. Він, імовірно, збудував тоді цю каплицю-костел. Кажуть, що на служби сюди приїздили католики і з сусідніх сіл.

Нині місцева громада Гощанської ОТГ хоче її відновити і вже звернулася за допомогою до культурно-просвітницького центру імені Томаша Сосновського. Роботи розпочали з прибирання.

В матеріалі використано фото "Суспільного"

9-го грудня з 10-ї ранку біля каплиці-костелу на околиці Симонова організували толоку. Територію довкола будівлі і всередині розчищають комунальники Гощанської ОТГ.

Разом із комунальниками працював тут й Микола Панчук, він голова Гощанської громади.

Микола Панчук -- голова Гощанської ОТГ

«Відновлення культурної спадщини – це одна з принципових позицій в розвитку нашої громади. З чого треба починати – з благоустрою. От ми його сьогодні й робимо.


Люди зацікавляться, знайдуться меценати, будуть допомагати, будуть розвивати. Далі, за можливості, будемо робити дах, стіни, вікна – те, що відбувалося й із садибою в Гощі», – каже Микола Панчук.

Так виглядає ця капличка літом

В інтернеті можна знайти такі достатньо достовірні спогади місцевого старожила про цю споруду:

- У селі Симонів на західному пагорбі від села Томахів знаходяться залишки побудованої ще при польській владі в тридцятих роках орендарем Задемським каплиці – костелу.

 

У ті роки на свята сюди приїжджав ксьондз, приїжджав з хором і відправляв службу Божу. Хор розміщався для піснеспівів високо на обладнаному криласі, але богослужіння там припинилися в 1939 році, коли владу захопили совіти.

«Пам'ятки архітектури, треба дивитися за ними, треба прочищати, щоб людям, дітям лишалося», – каже один із учасників

Пан Задемський розбагатів у ті роки, навіть придбав для себе легкового  автомобіля. Сім’я його жила в гарному палаці, який знаходився в східній частині пагорба. Правда, він був покритий не бляхою чи черепицею, а як тоді називали – гонтою (виготовлялася з дерева).
 

В палаці мав прислугу з місцевих жінок, яким платив польськими злотими.

Пам’ятаю, коли одного разу пан Задемський їхав легковиком по справах у Гощу по дорозі біля початкової школи, один із учнів цієї школи в скло автомобіля кинув камінь і розбив його.

 

Розслідування хуліганського вчинку учня не пам’ятаю. В вересні 1939 року совіти вивезли Задемського з сім’єю до Сибіру, ще й поглумилися над ним: вивозили його особисто парокінною підводою на голій дошці воза.

«Піднімалися сюдою і заходили. Матір Божа по центру була он, подивіться, зразу образ виділяється. Тут були парафіяни, молилися тут, були ікони. Може, дослідники десь щось побачать в стінах. Сьогодні поприбираємо вже це все», – каже Петро Коробчук

За нашими даними, як мінімум частину родини вивезли тоді не до Сибіру, а в Казахстан. Нам відомо це зі спогадів Тамари Черетянко – дружини одного з синів п. Задемського.

До речі, пані Тамара була дочкою місцевого православного священика. Її одруження на одному з Задемських стало тоді достатньо резонансною подією, щоправда, кажуть, вона була справжньою красунею.

Просто – неймовірною.
 

До того ж і прийняла католицизм.

«А тут, я думаю, проводили обряди, коли народилося дитя, хрестилося. А тут уже були ксьондзи. Посередині, сподіваємося, що то був підземний хід. А це вже було добудовано», – додає волонтер

Не виключено, що згадане одруження та вінчання тоді проходило сам в цій капличці.

Відомо, що п. Тамару з чоловком та дітьми вивезли пізніше в Казахстан і кинули там практично «серед поля».

Аби вижити вони, за спогадами, «їли навіть щурів», а від холоду не вмерли, бо хтось дозволив їм жити в сараї з худобою:
 

«Ми грілися між вівцями»

Порятунок прийшов з початком війни у 1941-му, дякуючи угоді між СРСР та Великобританією, яка (угода) передбачала, що всім інтернованим полякам дадуть змогу виїхати із Радянського союзу через Іран та Африку.

Так частина родини Задемських опинилася в Австралії, але, вірогідно, вижили в цій епопеї далеко не всі.

Гарне відео про цю місцину від Юрія Ойцюся та «Купи пригод»

Наші новини у Тelegram. Номер Радіо ТРЕК у Viber: 063-73-4-106-4 

Радіо ТРЕК у Telegram.
Viber: 063-734-106-4

Максим Розенко

Знайдено панель від багажника автомобіля

Біля ТРЦ «Арена» знайдено панель від багажника легкового автомобіля.  З вигляду панелі видно, що автомобіль невеликих розмірів.   

Знайдено технічний паспорт на прізвище Садовець

Під час розмитнення авто знайдено технічний паспорт на Volkswagen ВК 3109 ВВ.  На прізвище Садовець Олена Валеріївна, Гощанський р-н.   

Знайдено посвідчення дитини з багатодітної сім’ї на прізвище Антонюк

Посвідчення дитини з багатодітної сім’ї, яке належить Антонюку Богдану Сергійовичу, знайшли у Рівному. Дата видачі 17 січня 2019 р.  

Більше оголошень