В яких випадках поліцейський має право ЗАБРАТИ водійське посвідчення і чому?
Пояснює адвокат
Відповідно до пункту 3 Порядку тимчасового вилучення посвідчення водія на транспортний засіб та його повернення, затвердженого постановою КМУ від 17 грудня 2008 року №1086, єдиною підставою для тимчасового вилучення посвідчення водія є вчинення адміністративного правопорушення, за яке може бути накладено адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом.
Отже, якщо особа не є винною у скоєнні такого правопорушення, то вилучати у неї посвідчення водія поліцейський не має права.
Такі самі положення містить і відомча інструкція з оформлення поліцейськими матеріалів про адмінправопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, яку затверджено наказом МВС України від 07 листопада 2015 року №1395.
Більше того, відповідно до пункту 4 цієї інструкції поліцейський у протоколі має зазначити статтю Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), за якою складено протокол, санкція якої передбачає накладення адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом.
Наголошуємо! Йдеться про вилучення водійського посвідчення, адже позбавити його може лише суд!
За що ж можуть вилучити/позбавити «прав»?
За діяння, передбачені статтями 121, 122, 122-2, 123, 124, 126, 13 КУпАП.
Як здійснюються вилучення посвідчення водія та його повернення?
1. Про тимчасове вилучення посвідчення водія поліцейський має зробити запис у протоколі про адміністративне правопорушення.
2. Посвідчення водія вилучається до набрання чинності постановою суду у справі про адміністративне правопорушення.
3. Вилучене посвідчення водія протягом 3-х діб передається на зберігання до відповідного територіального органу МВС (Нацполіції). А у разі вчинення особою, якій уже видано тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, повторного адмінправопорушення, за яке передбачено позбавлення такого права, новий дозвіл їй видається лише після закінчення строку дії попереднього, але на строк не більш як 3 місяці з дати вчинення такого правопорушення.
Звертаємо увагу, що тимчасове вилучення водійського посвідчення є правом працівника поліції, а не обов’язком.
Повернути водійське посвідчення не складно, але ця процедура вимагає від водія особливої уважності та знання закону.
Отже, коли протягом 3-місячного строку суд не розглянув справу або не виніс рішення про позбавлення вас права керування авто, ви маєте звернутися до офісу поліції з заявою щодо повернення документа. У тому випадку, якщо рішенням суду на вас наклали грошове стягнення, доведеться спершу сплатити штраф.
За умови пред’явлення квитанції про його сплату поліцейські мають повернути ваше посвідчення. Віддати права поліцейські зобов’язані і після пред’явлення вами судового рішення про закриття справи.
Щоб отримати назад свої права потрібно надати:
- тимчасовий дозвіл на право керування авто;
- копію судової постанови;
- копію квитанції про оплату штрафу.
Якщо ж суд прийняв рішення про накладання адміністративного арешту, необхідно також надати довідку про відбуття арешту.
Дотримуйтесь правил дорожнього руху та будьте уважними, щоб уникнути неприємних ситуацій та зберегти свій час та нервові клітини!
Адвокат Дупак Валентин Германович
м. Рівне, вул. Гагаріна, 39, офіс 25
Тел.: 068-647-10-77, 073-647-10-77
Наші новини у Тelegram. Номер у Viber: 063-73-4-106-4
Радіо Трек: НОВИНИ