Кому була присвячена «Червона рута», яка вперше прозвучала на сцені у травні 1971 р.? (ФОТО/ВІДЕО)

І зразу стала улюбленим шлягером для мільйонів

Володимир Івасюк та Марія Соколовська-Марчук: він називав її "Мусею"

Свої пісні «Червона рута» та «Водограй» Володимир Івасюк написав ще студентом у 1970-му. Проте, вже невдовзі «Червона рута» стає шлягером завдяки однойменному фільму та перемагаючи на конкурсі «Пісня 71».

Вважається, що музою Івасюка в ті роки була його одногрупниця Марія Соколовська-Марчук. Свого часу про неї розповіло видання День.

Чарівна білявка Марійка Соколовська (тоді їй не було й 17 років) зразу після закінчення Коломийської середньої школи № 1 вступила до Чернівецького медичного інституту. Старостою групи, у яку вона потрапила, був не хто інший, як Володимир Івасюк.

 

Марійка грала на скрипці й відразу стала учасницею оркестру народного ансамблю пісні й танцю «Трембіта». Серед скрипалів, звичайно, був і Володимир Івасюк.

Марійка Соколовська ("Муся") каже, що не підозрювала про почуття свого однокурсника. Ви в таке вірите?

На заняттях вони сиділи поруч. Вона добре пам'ятає, як деякі викладачі могли піднімати Володю кожного заняття й при цьому говорили йому:

«Ну що, Івасюк, ви вже визначилися, ким будете — лікарем чи композитором?».

Володимр Івасюк -- український геній -- непростої долі

Марійка давала Володі свої конспекти, коли він не встигав добре підготуватися до семінарів — їй було боляче, коли намагалися принизити Володю. Одного разу під час занять (це було взимку) Володя підійшов до неї і показав їй вірш.

Це був текст пісні, яка невдовзі стала знаменитою на весь світ — «Червоної рути». Потім Володимир написав спеціально для неї цей текст. І підписав: «Мусі від Володі».

Саме їй -- Мусі -- Володимир Івасюк першій показав свою "Червону руту"

Ось що пригадує сама Марія про видатного композитора: 

- Володя підійшов до мене вже у перший день навчання у медінституті: «Ти граєш на скрипці? Значить, будеш грати в ансамблі». Ми були разом з ним увесь час: вдень — заняття, ввечері — репетиції камерного оркестру і оркестрової групи інститутського ансамблю пісні і танцю. Любов до музики і медицини єднала нас.

 

Молодість сама по собі прекрасна, але незрівнянна ні з чим, коли поруч з тобою людина, яка тебе розуміє і підтримує у всьому, зачаровує тебе своєю красою і розумом, дарує тобі ніжну гру чарівної скрипки і свої перші пісні.

 

Я завжди старалася йому допомагати, ми разом здавали сесію, святкували дні народження та весілля своїх однокурсників. Коли збиралися на репетиції, Володя завжди підходив до мене і цілував у щоку.

 

Дуже часто приносив мені пиріжки, які випікала няня Міля. А називав мене лише Марічка або Муся.

 

Уже пізніше мені розповідали, що Володя був у мене закоханий. Але сам він ніколи не зізнавався мені. Напевно, йому легше було про все сказати у піснях… А які почуття були у нього у студентські роки — не важко здогадатися, адже свої найкращі твори він написав саме під час навчання у медінституті.

 

Якось будучи вже наприкінці 80-их у Львові, я купила там книжку Володимира Івасюка «Моя пісня», в якій була надрукована «Елегія для Марії». І лише тоді, прочитавши, я зрозуміла глибину його почуття до мене:

 

Мадонні незнаній
Віками лунали
Органні хорали
В густі небеса.
А я тебе знаю,
Тебе я кохаю,
Люба Маріє!

Неймовірно як легко і стрімко розквіт геній Івасюка, як швидко перед ним розступилися всі і відкрилися всі двері

Треба зазначити, що після успіху «Червоної рути» та «Водограю» склалося так, що Володимир Івасюк перевівся до Львова. Шляхи його та Марії – розійшлися.

Вона розказує:

- Ще будучи студенткою, я вийшла заміж за викладача. Володя надіслав тоді вітальну телеграму зі Львова. Мене часто запитують, чому ми не одружилися з Івасюком. Мабуть, не доля…

 

Але свого старшого сина, який теж працює лікарем, назвала на честь Володі. Коли Івасюк помер, я одна з його однокурсників була на похороні.

 

З того часу Володя часто мені сниться: він стоїть на горі у своєму синьому костюмі, а я йду до нього. А якось він привидівся мені на вулиці… Пам’ять про Івасюка — свята для мене: його фотографії, автографи, листівки…»

Тріумф "Червоної рути" на конкрсі "Пісня 71"

Радіо ТРЕК у Telegram. Viber: 063 734 106 4

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram.
Viber: 063-734-106-4

Костя Культреґер

Відкрити плей-лист

У Рівному шукають собаку породи естонський гончак

Згубилася собака мисливської породи естонський гончак. Прохання повернути загубленого улюбленця за винагороду.

Знайдена картка Приватбанку

 Знайдена картка Приватбанку, універсальна. Територія газотрону. Поверну власнику який назве останні чотири цифри. +380975244009 [media=267008]

Знайдене пенсійне посвідчення

20.01.2022 на вул.Чорновола у Рівному водій VW Sharan BK2748CH Маркушевський В.О. втратив своє пенсійне посвідчення. Аби забрати документи завертайтесь за номером 0677954878

Більше оголошень