6 пунктів змін до БЗВП: що – необхідно зробити, аби не гробити людей (ФОТО/ВІДЕО)

«Інструкція до виконання» (с)

Ця публікація є своєрідною «вижимкою» з публікації на УП, де це це питання розглядають більш розлого.

Загалом, проблема очевидна:

Відсутність якісної Бойової військової підготовки (БЗВП) в наших умовах призводить до непоправних втрат, СЗЧ, провалів в обороні та неконтрольованого відступу частин.

 

БЗВП триває 30 днів. Після її проходження бійці отримують базову спеціальність – «стрілець».

 

Зараз тривалість БЗВП планують збільшити, але без зміни самої методики та практики підготовки бійців, усе це не матиме великого значення.

ШІСТЬ КРИТИЧНИХ ПРОБЛЕМ

Нестача боєприпасів

Головна суть БЗВП – підготувати солдата до ведення вогню в умовах бою. Тобто в умовах максимально наближених до бойових.

Для цього постійні тренування і стрільби, стрільби і тренування. Чи є таке в наших військах?

«За місяць навчання нас лише тричі вивозили на стрільби. Відстріляли максимум по 20 патронів, тобто загалом – по 60», – пригадує під час розмови з УП солдат із позивним «Кіт».

Зрозуміло, що патронів бракує, і тут ми залежимо від партнерів, але… Можливо, замість відправки наших військових для проходження БЗВП за кордоном, якось витребувати у них більше БК. Зокрема, й для належного проходження новобранцями БЗВП

Скриншот із публікації на УП

Інструктори без бойового досвіду 

Це взагалі дивна ситуація, але, як пише УП, викладати в учебці може будь-який військовослужбовець, який пройшов БЗВП + фаховий вишкіл, курс підготовки командира відділення та навчання інструкторській справі.

Загалом підготовка такого інструктора – без бойового досвіду – триває 6 місяців.

«На моїй БЗВП не було інструкторів із бойовим досвідом, які могли б розповісти, як насправді все відбувається на лінії зіткнення, а не як вчать радянські «учебнікі».

 

Усе було приблизно так: «Книжка пише, що треба робити ось так», – каже військовий Панімаш із позивним «Куратор».

Іноді, щоправда, інструкторів «висмикують» і самих відправляють на фронт. Замість них приходять інші, які переважно – теж бойового досвіду не мають.

Неактуальні програми та короткотривале навчання

Навчальна програма БЗВП складається з тактичної, розвідувальної, вогневої, фізичної, інженерної, психологічної та національно-патріотичної підготовки, занять з військової топографії, зв'язку, тактичної медицини, радіаційного, хімічного й біологічного захисту, правил поведінки під час бою. 

План комплексний, але він розбивається об короткотривалість навчання, а зміст деяких предметів не відповідає реаліям сучасної війни. Особливо це стосується гуманітарних дисциплін як-то національно-патріотичного виховання. 

«Сидять (чи стоять) 30 мужиків, а взводний читає їм із листочка про велич українських щедрівок та колядок, про причини нападу Росії і те, яка вона погана, підступна і так далі, про звичаї та обряди українців. І мужики сидять і думають: «Нах*я воно потрібно? Я хочу додому», – згадує в коментарі УП Куратор. 

Важкі умови та погане харчування

Часто в навчальних центрах замість ліжок – холодна підлога, душі і туалети надворі. Новобранці мають самостійно організовувати побут.

А багато речей доводиться купувати власним коштом.

«Держава дає мінімум – військова форма та екіп. І ніхто не розповідає, що треба брати з собою у навчальний центр.

 

Ми рахували, скільки приблизно треба грошей, щоб купити все, аби себе забезпечити.

 

Вийшло від 40 до 60 тисяч гривень», – розповідає УП на умовах анонімності один із новобранців, який мобілізувався влітку 2024 року і проходив БЗВП в навчальному центрі на Львівщині.

Замітка для новобранців. Що взяти з собою в навчальний центр:

  • аптечка;
  • засоби гігієни;
  • білизна та шкарпетки;
  • спальник;
  • постіль; 
  • посуд і столові прибори; 
  • термобілизна;
  • масло для чищення зброї;
  • турнікети;
  • сезонний одяг;
  • дощовик;
  • павербанк.

Відомий комік Андрій Лузан, пройшовши БЗВП, радить ще мати: тапки/крокси, термобілизну, устілки; мультитул, подовжувач (довгий), гідратор, вологі серветки (багато), спрей від комах; беруші, пакети, труси тощо

Навчання за кордоном має виразні «мінуси»

Загалом «БЗВП» закордоном багато хто схильний розглядати як «курорт», де наших військових загалом добре годують, але вчать не зовсім тому, що їм згодиться на реальній війні.

Щоправда, деякі країни намагаються адаптувати навчальні плани під українські потреби. Зокрема це Велика Британія.

«БЗВП у Британії в рази краще, ніж в Україні. Але один із британських інструкторів казав, що їм доводиться впихнути в нас програму, що триває рік, за один місяць», – розповідає УП солдат із позивним «Лис», який влітку цього року проходив підготовку у Великій Британії.

За словами Лиса, корисними були стрільби, які тривали 10 днів без обмежень у використанні патронів, фізична підготовка і заняття з тактичної медицини.

«Якщо говорити про штурми окопів, ніби й потрібні навчання, але в нас це відбувається зовсім по-іншому. Ти можеш бути в окопі, дрон прилетить, скине на голову бомбу, і ти в кращому випадку «300», а в гіршому – «200».

 

Британці взагалі не вчать, як користуватися дронами. За місяць нам лише один раз показали безпілотник. А про засоби РЕБ узагалі не розповідали.

 

Ще нас вчили ходити «шахматкою» і патрулювати лісосмуги. Нічого складного, але на полі бою і близько таке не використовують. Якщо на фронті отак будуть ходити «шахматками», день – два – і всі будуть трупами», – каже УП солдат Лис. 

 

Праворуч -- Денис Прокопенко. Багато хто бачить єдиний шанс ЗСУ в переході на стандарти полку "АЗОВ" у плані підготовки, дисципліни та взаємостосунків між командирами і підлеглими, які нагадують "бойове братерство"

РІШЕННЯ від «УП»

В жовтні 2024 року на базі чотирьох навчальних центрів ЗСУ запустили пілотний проєкт для покращення підготовки новобранців – тривалість БЗВП збільшили з 30 днів до 1,5 місяця

Серед новацій – заняття з основ застосування безпілотників та окопних засобів радіоелектронної боротьби і розвідки (РЕБ/РЕР), виживання на фронті, особливо в холодну пору року, посилена тактико-вогнева і фізична підготовки, розвідувально-диверсійна діяльність, збільшення часу для вивчення військової топографії. 

Результати пілотного проєкту проаналізують у грудні цього року.

Потім головнокомандувач Олександр Сирський має ухвалити рішення, чи поширювати таку практику на інші навчальні центри. 

«Доцільно запровадити ротації інструкторського складу між військовими частинами та навчальними центрами. Ротації за рахунок не просто виділення, а заміни інструкторів офіцерами, солдатами і сержантами з бойовим досвідом», – каже заступник начальника Головного управління доктрин і підготовки Генштабу ЗСУ Євген Межевікін на брифінгу в Києві.

Також встановлений строк адаптації новобранців у військових частинах, після яких їх можна відправляти в зону бойових дій – 10 діб.

Але це опція, а не закон.

Адаптація відбуватиметься на розсуд командира і залежно від обстановки, де підрозділ виконує бойові завдання. 

 

Таку адаптацію необхідно зробити – нормою

Ще одним із варіантів покращення підготовки новобранців може бути проведення БЗВП в обраних підрозділах, а не в загальних навчальних центрах.

Зараз такий механізм практикують військові частини, які з жовтня цього року рекрутують добровольців без участі ТЦК.

Якщо військовозобов'язаний вирішив долучитися до армії саме так, він проходить БЗВП на базі обраних підрозділів. Це дозволяє якісно готувати бійців під потреби конкретної військової частини. 

Безпосередні враження від відомого чоловіка про БЗВП: досить цікаво

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4
Сергій Шевчук

Сергій Шевчук

Теги: БЗВП
Відкрити плей-лист

У Рівному знайшли посвідчення учасника бойових дій

У Рівному на зупинці 12 школа, знайшли посвідчення учасника бойових дій. Документ виданий, на ім'я Рогожніков Віктор Петрович. За деталями звертайтесь за номером: 099 92 60 612

У Рівному знайшли техпаспорт на прізвище Поліщук

У Рівному 1 листопада знайдено техпаспорт, в районі масив Київський. Документ виданий, на ім'я Поліщук Наталія Володимирівна. За деталями звертайтесь за номером: 096 118 5225

У Рівному знайшли посвідчення водія та документи

У Рівному на автовокзалі на вулиці Київській знайшли посвідчення водія і техпаспорти, на ім'я Валерія Володимировича Смикало. За деталями звертайтесь за номером: 067 64 57 603

Більше оголошень