Амністія для комунальних боржників: в Україні можуть списати мільярдні борги, що накопичувалися від 2012 року 

В Україні обговорюють масштабне списання старих боргів за житло та комунальні послуги — але поки що це лише ініціатива

В Україні запропонували провести масштабне «перезавантаження» боргів населення за комунальні послуги. Йдеться про заборгованість, яка накопичувалася роками, зокрема ще до початку повномасштабної війни, пише На пенсії.

Ініціатором виступив мер Харкова Ігор Терехов. Він запропонував списати борги, які сформувалися починаючи з 2012 року, та створити для цього єдиний механізм на державному рівні.

Водночас важливо: жодного рішення про загальне списання комунальних боргів наразі не ухвалено.

Чому пропонують списати старі борги

На думку Терехова, значна частина багаторічної заборгованості фактично стала безнадійною для стягнення.

За роки війни тисячі українців втратили житло, виїхали з небезпечних районів або скористалися державними програмами відновлення. У результаті в реєстрах продовжують залишатися борги за квартирами та будинками, які були зруйновані, залишені або фактично непридатні для проживання.

Мер Харкова вважає, що накопичення таких сум на папері не розв'язує проблему ні для людей, ні для комунальних підприємств.

У яких містах можуть списати борги

Пропозиція стосується не лише Харкова. Терехов говорить про необхідність запровадити загальнодержавний механізм для великих міст, які найбільше постраждали від війни.

Серед них називають:

  • Харків;
  • Київ та населені пункти столичної агломерації;
  • Дніпро;
  • Кривий Ріг;
  • Запоріжжя.

У самому Харкові борги населення за комунальні послуги, за наведеними в матеріалі даними, перевищують 9,44 млрд грн.

Міста теж мають мільярдні борги

Проблема не обмежується несплатою населення. Самі комунальні підприємства накопичили значні борги перед державою та постачальниками енергоносіїв.

Зокрема, сумарна заборгованість комунальних підприємств Харкова, за наведеними даними, сягає 44 млрд грн.

Окреме питання — компенсація різниці в тарифах. Йдеться про ситуацію, коли фактична собівартість тепла чи інших послуг зростає, але тариф для населення залишається нижчим. Різницю між цими показниками держава має компенсувати підприємствам, однак такі розрахунки роками залишалися проблемними.

Як пропонують провести списання

Ідея полягає не просто в тому, щоб «пробачити» борги населенню.

Пропонується провести взаємозалік за аналогією з механізмами, які застосовувалися раніше. За такою схемою держава могла б врегулювати заборгованість комунальних підприємств, а міста зі свого боку — списати частину старих боргів населення.

Тобто йдеться про комплексне врегулювання взаємних фінансових зобов’язань, а не про автоматичне анулювання всіх комунальних платежів українців.

Чи спишуть борги всім українцям

Ні, наразі так стверджувати не можна.

Пропозиція мера Харкова ще не стала законом. За чинними правилами комунальні підприємства не можуть просто самостійно анулювати багатомільярдну заборгованість громадян.

Для реалізації такого механізму необхідні зміни на державному рівні та відповідне рішення Верховної Ради.

Тому українцям, які мають борги за світло, газ, воду, опалення чи інші послуги, поки що не варто припиняти їх сплачувати в очікуванні списання.

Чому ідея може викликати суперечки

Повне списання старих боргів має не лише фінансову, а й соціальну сторону.

Одне з головних питань — що робити з людьми, які роками сумлінно оплачували комунальні послуги, навіть під час повномасштабної війни.

Масова амністія боргів може створити відчуття несправедливості та сформувати очікування нових списань у майбутньому.

Водночас прихильники ініціативи наголошують: для зруйнованого житла та багаторічних боргів, які фактично неможливо стягнути, потрібен окремий механізм врегулювання.

Поки що головне — не плутати пропозицію зі вже ухваленим рішенням. Якщо Верховна Рада та уряд підтримають відповідні зміни, тоді стане зрозуміло, які саме борги можуть бути анульовані, за який період і для яких категорій споживачів.

Радіо Трек: НОВИНИ

Поширити в Facebook