Чоловіків після війни в Україні буде більше, ніж жінок
Науковець пояснив, чому це так
З початком повномасштабного вторгнення демографічна ситуація в Україні погіршилася. Чоловіки на фронті, жінки за кордоном, спад народжуваності і т. д.
За даними Державної служби статистики України, від 1991 року до початку 2022 року на 100 жінок в Україні припадало 86 чоловіків. У деякі роки коливання цих цифр змінювалося, але не суттєво.
За нашим прогнозом, який ми розробляли у травні-червні цього року, після закінчення війни співвідношення жінок і чоловіків буде – 90-91 чоловік на 100 жінок. Поясню, чому. Хоч і чоловіків більше гине на війні, але ми вважаємо, що значна частина жінок не повернеться з-за кордону до України після закінчення війни, тому диспропорція буде меншою.
Під час складання прогнозу була розроблена гіпотеза щодо міграційної поведінки населення після закінчення війни, за якою було визначено співвідношення жінок, які повернуться до України або залишаться за кордоном. Як результат, співвідношення чоловіків і жінок змінилося, – розповідає Олександр Гладун, заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАНУ.
Направду на те, чи повернуться жінки додому, впливає багато чинників, передусім - чи залишилися живими їхні чоловіки, чи мають вони за кордоном роботу та житло…
Що стосується людей у репродуктивному віці від 15 до 49 років, то тут, за прогнозами вчених, буде перевага чоловіків, вона коливатиметься десь на рівні 110 чоловіків на 100 жінок, тому що саме ця група жінок становить більшість серед тих, які наразі виїхали з України.
Може бути так, що після закінчення війни чоловіків репродуктивного віку буде більше, ніж жінок. Це, за нашим прогнозом, буде 2025 року й далі.
Він додає, що десь три чверті жінок, які укладають шлюб, мають вік 18-34 роки, а чоловіки – 21-39 років.
Ми порівняли цю категорію людей у віці 15-49 років, і вийшло, що на 100 жінок буде 110 чоловіків. Тобто сильної статі після закінчення війни буде більше. Причина в тому, що більша частина жінок цієї вікової групи за кордоном, і вони, за нашим прогнозом, не повернуться до України, – розповідає Олександр Гладун.
Прогноз можуть переглянути, адже його складали в умовах повної невизначеності щодо народжуваності, смертності та міграції населення. За основу бралася територія нашої держави в кордонах 1991 року, тобто з Кримом і тимчасово окупованими територіями.
Нам довелося робити експертну оцінку. Якщо після закінчення війни відновиться демографічна статистика і ми реально побачимо, скільки людей повернулося до України, то цей прогноз буде переглядатися. Можливо, він буде переглядатися вже наприкінці цього року, якщо ситуація буде змінюватися.
Перегляд прогнозу – це стандартна процедура. Наприклад, ООН по всіх країнах світу розробляє прогноз до 2100 року і раз на два роки його переглядає. Тому, якщо у нас зміниться ситуація, то зміниться і сам прогноз. Наразі він такий – відповідно до даних, які ми мали на кінець травня й початок червня цього року, – зазначає Олександр Гладун.
Джерело: ТСН
Радіо Трек: НОВИНИ