ON-LINE

З 1 грудня українцям перерахують пенсії і виплати. Кому і яку надбавку очікувати (6 ФОТО)

понеділок, 30 листопада 2020
Усі цифри

У зв'язку з перерахунком прожиткового мінімуму у грудні збільшать пенсії та інші виплати. 

Повідомляється, що загальний розмір прожиткового мінімуму з 2 118 грн зросте до 2 189 грн.

Також підвищать «норму» на дітей та пенсіонерів, повідомляють «Українські новини» з посиланням на «Обозреватель».

Реальна сума, якої може вистачити на базовий набір продуктів і послуг, в рази вища. Але хоч підвищення і невелике, та воно позначиться на багатьох сферах.

На що впливає прожитковий мінімум?

 

Переважно – на соціальні виплати. Найбільша стаття витрат бюджету, підв'язана під нього, – це пенсії.

Підвищення мінімуму насамперед позначиться на пенсіонерах із мінімальною пенсією, яка збільшиться на 57 гривень – з 1 712 грн до 1 769 грн.

Це стосується пенсії за віком, через інвалідність і втрату годувальника, пенсійних виплат шахтарям, інвалідам війни, учасникам бойових дій, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Найбільшу надбавку – 570 грн – отримають пенсіонери з максимальною пенсією, яка згідно з законом не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів.

 

Якщо раніше вони отримували 17 120 грн, то вже за наступний місяць – 17 690 грн.

 

Загалом підвищення стосуватиметься близько 2 млн пенсіонерів.

Мінімальну пенсію підвищать із 1 712 грн до 1 769 грн (57 гривень)

Максимальну пенсію – із 17 120 грн до 17 690 грн (570 гривень)

 • Мінімальні аліменти до шести років – із 929 грн до 960,5 грн (31 гривня 50 копійок)
 • Мінімальні аліменти із шести до 18 років – із 1 159 грн до 1 197,5 грн (38 гривень 50 копійок)

 

Другий важливий момент – субсидії. У формулі їх розрахунку також фігурує прожитковий мінімум.

Щоб визначити обов'язковий платіж за комуналку, середньомісячний дохід одного члена сім'ї ділять на два прожиткові мінімуми, множать на 15% і на загальний дохід сім'ї.

 

Усе, що не покриває обов'язковий платіж, повинна покрити субсидія.

До прожиткового мінімуму прив'язані й виплати соціально незахищеним групам. Від нього залежить допомога малозабезпеченим сім'ям, яку отримують близько мільйона осіб. Вона визначається як різниця між фактичним доходом сім'ї і встановленим прожитковим мінімумом.

Що стосується інших категорій, то дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, держава зобов'язана виплачувати 2,5 прожиткових мінімуми.

Для дітей до шести років сума виросте з 4 647,5 грн до 4 802,5 грн (155 гривень)

 • Від шести до 18 років – із 5 795 грн до 5 987,5 грн (192 гривні 50 копійок)
 • Дітям-сиротам з інвалідністю належить 3,5 прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку.
 • До шести років допомога зросте із 6 506,5 грн до 6 723.5 грн (217 гривень)
 • Від шести до 18 – із 8 113 грн до 8 382,5 грн (269 гривень 50 копійок)

 

Розмір грошового забезпечення названим батькам і батькам-вихователям встановлено на рівні одного прожиткового мінімуму для працездатних людей (із 2 197 грн до 2 270 грн, +73 гривні), а патронатним вихователям – 5 прожиткових мінімумів (із 10 985 грн до 11 350 грн, +365 гривень).

Від прожиткового мінімуму залежать й інші нарахування, наприклад аліменти. Їхній розмір згідно з законом не може бути менш ніж 50% від прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку.

 • Дітям до шести років – із 929 грн до 960,5 грн (31 гривня 50 копійок)
 • Від 6 до 18 років – із 1 159 грн до 1 197,5 грн (38 гривень 50 копійок)

 

А рекомендований мінімальний розмір аліментів повинен відповідати прожитковому мінімуму.

 • Дітям до шести років зросте з 1 859 грн до 1 921 грн (62 гривні)
 • Від шести до 18 років – із 2 318 грн до 2 395 грн (77 гривень)

 

Кому підвищать зарплати?

Мінімальна зарплата в Україні набагато вища за прожитковий мінімум, але є категорії фахівців, чия зарплата прив'язана саме до нього. Це стосується працівників бюджетної сфери, наприклад учителів або вчених. Їхній тарифний оклад прив'язаний до прожиткового мінімуму для працездатної людини, але зарплата переважно складається не тільки з окладу, є ще надбавки за стаж, інтенсивність праці, премії.

Також від прожиткового мінімуму залежить і зарплата прокурорів, наприклад, прокурор окружної прокуратури отримує 15 прожиткових мінімумів для працездатних людей. Його зарплата зросте.

 

Але найбільше підвищення зарплат очікується в суддів, адже для першої інстанції мінімальний оклад становить 30 прожиткових мінімумів, для апеляції – 50, Верховного суду – 75.

Крім мінімумів, є також надбавки за стаж і спеціальні регіональні коефіцієнти.

Чи зростуть ціни?

Підвищення тих чи інших виплат в Україні часто стає причиною зростання цін на всілякі товари й послуги. Тому до будь-яких підвищень багато українців ставляться скептично. Але тут експерти заспокоюють, боятися зростання цін не варто:

-Якщо мінімальна заробітна плата ще може якось впливати на ціни, то прожитковий мінімум на це не впливає, – запевняє директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський. – Саме тому в нас динаміка зростання заробітної плати й прожиткового мінімуму, якщо проаналізувати за останні три роки, дуже різна.

 

Після того як у 2017-му році збільшили мінімальну зарплату вдвічі, із 1 600 до 3 200 грн, зарплата почала зростати набагато швидше, ніж прожитковий мінімум.

 

Від мінімальної заробітної плати залежать податки ФОП, а прожитковий мінімум прив'язаний до соціальних виплат. Зростання соцвиплат, відповідно, стримується, і держава на цьому економить.

Встановлений прожитковий мінімум давно хочуть підвищити до фактичного. У Верховній Раді вже зареєстровано кілька законопроєктів, які повинні втілити цю ідею. Але підвищення прожиткового мінімуму передбачає дуже великі витрати, а таких грошей у бюджеті немає.

Тому поки прожитковий мінімум підвищуватимуть поступово.

З 1 грудня 2021-го він повинен становити вже 2 393 грн.

Чому дають так мало грошей

Прожитковий мінімум встановлює держава й закріплює його в Законі «Про Державний бюджет». Правда, цей показник далекий від реальних середніх витрат українців на місяць. Міністерство соціальної політики також щомісяця розраховує розмір фактичного прожиткового мінімуму.

Він демонструє, скільки українцям насправді потрібно витратити на товари й послуги, які входять до прожиткового мінімуму. Цей показник майже вдвічі вищий за встановлений. Наприклад, за даними жовтня, він становить 3 769 грн, а разом з обов'язковими платежами – 4 320 грн.

- Прожитковий мінімум існує з 2000-го року, – розповідає провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН Лідія Ткаченко.

 

– Коли його порахували перший раз, розміри мінімальної пенсії та соціальних гарантій були майже вдвічі нижчими за нього.

 

Спершу прожитковий мінімум був моніторинговим показником, щоб розуміти, який нині рівень зарплат і пенсій, а який повинен бути. У 2005-му мінімальну пенсію встановили на рівні прожиткового мінімуму для людей, що втратили працездатність. Відтоді й на тривалий період прожитковий мінімум, який встановлювали в законі, і фактичний були дуже близькими.

 

Після 2014-го року, коли почався воєнний конфлікт, прожитковий мінімум у держбюджеті заморозили, а гарантії не переглядали. Водночас ціни виросли майже вдвічі.

 

Тому сформувався такий величезний розрив.

Наші новини у Тelegram. Номер Радіо ТРЕК у Viber: 063-73-4-106-4


КОМЕНТАРІ 0

КОМЕНТУВАТИ

Оголошення

 • Загублено гаманець з документами

  В районі 12-ї школи,  загублено гаманець з  документами на прізвище  Шевчук...
 • Техпаспорт Аudi A6

  Загублений техпаспорт на АudiA6, литовська реєстрація. Прохання повернути за...
 • Загублено ключі

  Знайдено ключі від автомобіля «Рено». Тому, хто загубив, прохання...
БІЛЬШЕ ОГОЛОШЕНЬ