Яким повітрям дихають у Рівному та що перешкоджає змінам (АУДІО)

Про Асоціацію України з ЄС

Якість атмосферного повітря стала темою чергової програми з циклу «Європейський монітор» на Радіо Трек.

У цих програмах за участю запрошених експертів ми намагаємося з’ясувати, як саме відбувається процес імплементації положень Угоди про Асоціацію з ЄС та взятих Україною на себе зобов’язань.

Цього разу йшлося про стан повітря, яким ми разом з вами дихаємо, і ми почули достатньо багато несподіваного.

Тисніть на плей для відтворення

На одного мешканця Рівненщини припадає понад 8 кілограмів шкідливих викидів.

Це дані головного управління статистики у Рівненській області, станом на 1 червня 18-го року.

Рівне у 2017 році займало 14 позицію серед 39-ти найзагазованіших міст України.

Цікаво, що рівняни навіть просили винести за межі міста одне із підприємств, вважаючи, що воно забруднює повітря. Відповідну петицію зареєстрували на сайті Рівнеради і вона набрала необхідну для розгляду кількість голосів.

Однак, суттєвих наслідків це не мало. А вже цього року, коли інспектори Державної екологічної інспекції через чергову скаргу громадян спробували завітати на те ж саме підприємство, то їх просто не пустили.

Бо планову перевірку проводили торік і, згідно із законом, мають право перевіряти раз на 3 роки.  

Про це, а також про європейську практику контролю за якістю повітря на прикладі польського досвіду в ефірі Радіо Трек розповіла начальник відділу контролю водних ресурсів та атмосферного повітря Державної екологічної інспекції у Рівненській області Олена Пісковець.

Ще одним гостем програми «Європейський монітор» на тему «Яким повітрям ми дихаємо у Рівному, і що має змінити асоціація з ЄС», був начальник Рівненського обласного центру гідрометеорології Богдан Масовець.  

Відповідно до 361 статті Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, наша держава зобов’язалася впровадити основні положення двох європейських директив:

2008/50/ЄС про якість атмосферного повітря та чистіше повітря для Європи;

 

а також 2004/107/ЄС про миш’як, кадмій, ртуть, нікель і поліциклічні ароматичні вуглеводні у атмосферному повітрі.

 

Наказ щодо моніторингу останнього і порядок його проведення міністерство внутрішніх справ затвердило у лютому.

Говорячи про угоду з ЄС, важливо зазначити, що взагалі поза увагою в Україні залишається низка агресивних та поширених речовин: озон, бензен, миш’як, ртуть.

Не вимірюють в Україні і дрібнодисперсний пил - той, що менше 10 мікрон.

Його джерелом є автомобільні шини, які стираються при русі транспортного засобу. 

Він не затримується в носоглотці й не виводиться з кашлем чи чханням, потрапляє глибоко в легені та бронхи. А наночастинки - навіть у мозок.

Імплементація європейських директив передбачає, окрім приведення у відповідність національного законодавства, визначення та класифікацію зон і агломерацій.

Агломераціями у країнах ЄС вважаються міста і передмістя з населенням понад 250 тисяч осіб або інші території відповідно до вимог законодавства.

Якщо в певній зоні чи агломерації рівні забрудників перевищують будь-яку з граничних величин, держава забов’язана розробити план заходів для приведення показника до норми. Якщо показник не перевищено, але є такий ризик – влада розробляє короткострокові плани дій.

Визначення та класифікацію зон та агломерацій Україна має провести до листопада 2018 року. Однак, успіхи примарні.

 

Оскільки ще жодне із 33-х завдань, які Україна взяла на себе зобов’язання виконати до 2023 року у межах угоди про асоціацію, не зроблене, 15 з них - протерміновані.

Поки ж в Україні не працює європейський принцип «забруднювач платить», передбачений європейськими директивами та Угодою про Асоціацію з ЄС.

Нинішня система в Україні побудована так, що підприємствам-забруднювачам простіше сплатити екологічний податок, аніж витрачати кошти на екологічну модернізацію застарілого обладнання.

І про це відкрито говорить сам Міністр екології та природних ресурсів.

Приміром, максимальний штраф за забруднення екології - 136 гривень.

 

А найбільше відшкодування збитків, завданих екології, яке заплатило підприємство на Рівненщині – 100 тисяч гривень.

Про це все докладніше у викладеному вище записі нашої програми.

Ця публікація підготовлена в рамках проекту "Просування реформ в регіони" за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid), який реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій та "Європейською правдою".

Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю Радіо Трек і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4

Редакція

Відкрити плей-лист

Знайдено паспорт на прізвище Василюта

Знайдено паспорт Василюти Аріни Миколаївни 2006 р-н. Документ можна забрати у чергового на першому поверсі Міськвиконкому, що на вулиці Соборній, 12а 

Загублено документи Скібінський/Скібінська

Загублені документи, видані на ім'я та прізвище Микола Скібінський: студентський квиток, посвідчення водія, id картка. А також техпаспорт на мотоцикл, виданий на ім'я та прізвище Олена Скібінська.  

Знайдено автомобільні номера

  Знайдено автомобільні номера ВК1273НА , ВК7773ВК

Більше оголошень