ON-LINE

Царські свердловини у Рівному ще можна відновити, а Басівкут та Устю зробити придатними для купання

четвер, 13 липня 2017
Деталі щодо забруднення водоносного горизонту

«Ми уже забруднили весь водоносний горизонт. Старі царські свердловини в районі переїзду закриті через невідповідність санітарним нормам. Хоч колись з них усе Рівне черпало чисту воду», — ця фраза міського голови Володимира Хомка пролунала на сесії міськради Рівного.

Тож, забруднення Усті та Басівкутського озера, що останнім часом особливо гостро обговорюється, - це лише квіточки. А точніше — проблема, яка супутня іншій, більш глобальній — забруднення водоносного горизонту. А джерело забруднення загалом одне і те ж — зокрема, септики біля приватних будинків, через які нечистоти потрапляють і в річку, і в питну воду.

У більшості районів, де переважає індивідуальна забудова (зокрема, і в Басовому Куті), свого часу каналізацію не будували. Тож нечистоти з численних септиків десятиліттями фільтруються в підземні водоносні горизонти й забруднюють ще донедавна питну артезіанську воду. І от що маємо: під містом перший водоносний горизонт уже забруднений нітратами настільки, що майже всі старі свердловини водозабору в найвищому крейдяному горизонті, які побудували ще при Польщі й майже сто років брали воду з них, нам довелося вивести з експлуатації. Із десяти таких робочих свердловин на території самого міста експлуатуємо нині тільки дві, погоджені для використання. Нині воду піднімаємо зі свердловин, що мають глибину 100 і 600 метрів. Щоб врятувати ситуацію, повинна бути скрізь централізована каналізація, - говорить про проблему Анатолій Чабан, головний інженер «Рівнеоблводоканалу».

Над вирішенням цієї проблеми, виявляється, працюють. І вже досить давно. Ще у 2010 році розпорядженням міського голови було затверджено робочу групу з фахівців екологічних, санітарних, господарських, комунальних підприємств та науковців, які розробили програму розчищення і впорядкування малих річок та охорони підземних вод від забруднення. Один з її пріоритетів – каналізування міських вулиць. Оскільки підземні води залягають на глибині 7–14 метрів, то відмова від використання септиків значною мірою вирішує проблему. Остання така програма, що була затверджена міською радою, розрахована на п`ять років - з 2015 по 2020 рік. За цей час має бути виконано понад 40 різних заходів за кошти міського, обласного, державного бюджетів та на умовах співфінансування.

А минулого тижня рівненські депутати на сесії схвалили зміни, запропоновані до цієї програми — зокрема, саме щодо каналізування вулиць.

Роботи виконуються на умовах співфінансування разом із мешканцями вулиць, що включені у програму. До речі, така практика, започаткована міським головою Рівного, єдина в Україні. І досить дієва. У такий спосіб прокладено каналізацію на понад десяти вулицях міста. І ще стільки ж заплановано. Загалом, програма «Розчищення та впорядкування малих річок та охорони підземних вод від забруднення на 2015-2020 роки» є складовою іншої міської програми – «Соціально-економічного розвитку міста». Контроль за її виконанням покладено на міське управління економіки, яке і виступає розпорядником коштів. Замовником будівництва каналізації є управління капітального будівництва. «Рівнеоблводоканал» зазвичай виступає як підрядна організація. Тобто, виконували або виконуємо певні види робіт на частині об’єктів, які стосуються господарсько-фікальної каналізації. А після завершення будівництва передають їх нам в експлуатацію, - каже Андрій Карауш, директор Рівненського облводоканалу.

Володимир Хомко, міський голова Рівного зазначив таке:

Каналізуванню кожної з вулиць передує зустріч з мешканцями. Роботи розпочинаються тільки тоді, коли люди погоджуються вкласти частину своїх грошей у каналізацію. Співфінансування відбувається в різних пропорціях. Усе залежить від достатку людей, які мешкають на тих вулицях. Буває, що 50% грошей дає міський бюджет, а 50% збирають люди. Але якщо я приходжу в «Царське село» та бачу багаті будинки, то, звичайно, що з тих людей ми візьмемо більше, ніж у Тинному. Може бути й 70% на 30%.

Торік каналізацію проклали на вулиці Бориса Шведа — тепер тут металеві каналізаційні люки навпроти кожного будинку, що свідчить про те, що немає тут вже житла, до якого не підключено централізованого відведення стоків. До речі, завершивши каналізування, дорогу заасфальтували, зробили широкі тротуари з рівними бордюрами. За роки, відколи діє програма, побудовані каналізаційні мережі на вулицях Вінницькій, Єсеніна, Виговського, Приозерній, в районах вулиць Пирогова й Дорошенка, у районі вулиць Чехова, Зерова та Ньютона, Хмільній, будинку на Соборній, 218. Реконструювано мережі на Набережній, Чернишова, Поповича, на Січових стрільців та Авіаторів. Цьогоріч розпочато роботи з каналізування вулиць Степової і Рилєєва.

Скільки ж часу потрібно для того, щоб не залишилось в Рівному будинків із септиками чи вигрібними ямами? Фахівці кажуть, що років з десять. Більше того, обнадіюють перспективою того, що вода з підземних горизонтів знову стане чистою, а отже й питною. А в Басівкутському озері та Усті знову можна буде купатися без остраху за власне здоров`я.

Сергій ТКАЧЕНКО, газета Рівне  Вечірнє.

КОМЕНТАРІ 0

КОМЕНТУВАТИ

Оголошення

  • У Рівному знайшли ID-картку

    У Рівному знайшли ID-картку на ім’я Козелець Дмитро Олександрович   ...
  • Втрачений техпаспорт на автомобіль

    Загублений техпаспорт від автомобіля SKODA Octavia  на польській...
  • У районі Басового Кута загубився цуцик

    Загубився цуцик, схожий на лабрадора. В районі Басівкута, вул....
БІЛЬШЕ ОГОЛОШЕНЬ
Ваш навігатор дорогами Рівного