Щоб не довелося «переплачувати» за пенсії: в Україні може з’явитися нова базова величина

У розрахунках для виплати пенсій та соцдопомоги вона замінить прожитковий мінімум, який невдовзі повинні збільшити у кілька разів

З 2021 року Кабінет Міністрів планує запровадити нову базову величину, від якої залежатимуть соціальні виплати, надбавки до пенсій тощо.

Відповідні зміни прописані у проєкті Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо упорядкування системи розрахунків розмірів прожиткового мінімуму, соціальних виплат та грошових платежів і стягнень».

Відповідно до цього документу, зміни можуть набути чинності вже з 1 липня наступного року, передає «НВ».

Нова базова величина що це?

Базова величина, яку планують встановити для соціальних виплат 2100 грн, і це менше від прожиткового мінімуму, який станом на 1 липня цього року становить 2197 грн (до слова, наразі експерти оцінюють реальний прожитковий мінімум в Україні у 5-7 тис. грн).

Нову базову величину планують збільшувати щороку на індекс інфляції, розповів кандидат економічних наук Олександр Хмелевський

Як розраховуються розміри соціальних виплат зараз?

На сьогодні соцвиплати розраховуються, виходячи з розміру мінімального прожиткового мінімуму для конкретних категорій осіб. Розмір встановлюється у державному бюджеті на відповідний рік.

Розмір прожиткового мінімуму, своєю чергою, встановлюється на основі проведення науково-громадської експертизи сформованих наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів, а також набору послуг.

Тобто, раз на 5 років встановлюється набір мінімально необхідних продуктів харчування та непродовольчих товарів для населення і на основі цього й вираховується прожитковий мінімум.

А чому не можна було просто підвищити прожитковий мінімум замість впровадження нової величини?

У листопаді торік Окружний адмінсуд Києва зобов’язав Кабмін встановити прожитковий мінімум на рівні, відповідному до державних соціальних гарантій.

Тобто, уряд має підняти прожитковий мінімум хоча б до 5 тис. грн, коментує Олександр Хмелевський. Проте до його розміру прив’язані соціальні виплати й пенсії:

Збільшення прожиткового рівня призведе до необхідності збільшити соціальні виплати. А на це грошей в бюджеті немає. Тому Кабмін вирішив відв'язати соціальні виплати від прожиткового мінімуму. З цією метою і був розроблений законопроєкт, який передбачає запровадити для розрахунку соціальних виплат та штрафів замість прожиткового мінімуму базову величину, – пояснює Хмелевський.

І як тепер вираховуватимуть розміри виплат?

Для розрахунку кожного виду соціальних виплат чи штрафів встановлюється свій коефіцієнт, пояснює Хмельовський. Коефіцієнти ці дещо збільшуються у порівнянні з тими, які діють нині.

Очікується, що в результаті цього нововведення соціальні виплати зростуть на 200-500 грн.

 

Однак після цього виплати зростатимуть лише на індекс інфляції.

На що саме вплинуть ці зміни?

Проєкт пропонує збільшити розмір аліментів, одноразових виплат, пільг та надбавок військовослужбовцям, військовим пенсіонерам, а в окремих випадках − також і членам їхніх сімей.

Пропонується, що базові величини поділять на величини для соціальних виплат і для грошових платежів та стягнень.

Наші новини у Тelegram. Номер Радіо ТРЕК у Viber: 063-73-4-106-4 

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram.
Viber: 063-734-106-4
Богдана Карц

Богдана Карц

Відкрити плей-лист

У Рівному шукають собаку породи естонський гончак

Згубилася собака мисливської породи естонський гончак. Прохання повернути загубленого улюбленця за винагороду.

Знайдена картка Приватбанку

 Знайдена картка Приватбанку, універсальна. Територія газотрону. Поверну власнику який назве останні чотири цифри. +380975244009 [media=267008]

Знайдене пенсійне посвідчення

20.01.2022 на вул.Чорновола у Рівному водій VW Sharan BK2748CH Маркушевський В.О. втратив своє пенсійне посвідчення. Аби забрати документи завертайтесь за номером 0677954878

Більше оголошень