Пенсій без стажу більше не даватимуть: хто залишиться без виплат і що робити

Як «викрутитися» з цієї ситуації

З 2021-го в Україні перестануть призначати так звані «соціальні пенсії». Громадяни, які не зможуть виконати вимог щодо стажу, змушені будуть працювати довше. І з року в рік їх кількість лише зростатиме.

Про те, як зміняться пенсійні правила через місяць і кого це зачепить, розповідає OBOZREVATEL.

«Соцпенсії» більше не призначатимуть

Щоб вийти на заслужений відпочинок вчасно, з наступного року потрібно буде мати щонайменше 28 років стажу. Всім іншим доведеться працювати до 63-х (тобто від 18 до 28 років стажу), або 65-ти років (тобто від 15 до 18 років).

Однак, якщо раніше і без офіційної пенсії можна було отримати виплату, то з 1 січня її скасують.

До кінця цього року всім, хто не має достатньо стажу, держава виплачує матеріальну допомогу до моменту, поки вони не досягнуть потрібного віку.

Наприклад:

Якщо ви виходите на пенсію цьогоріч і у вас є 24 роки стажу, але вам потрібно 27, то повну пенсію вам не призначать. В такому разі можна вийти на пенсію у 63 роки, але до 63-х – отримувати матеріальну виплату. Її розмір: різниця між фактичним доходом і мінімальною пенсією.

Якщо не було ніякого доходу, то можна було отримувати просто мінімальну пенсію.

Однак такі правила діють тільки 31 грудня 2021-го.

Нові виплати не призначатимуть, а тим, кому вони вже призначені, їх виплачуватимуть до 63 або 65 років, – розповідає OBOZREVATEL старша наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко, яка разом зі своїми колегами професійно вивчає пенсійну систему України.

І що тепер робити, якщо не вистачає стажу?

По-перше, найважливіший крок – порахувати свій стаж. Якщо вам здається, що до пенсії ще багато років і взагалі її «можуть скасувати, допоки мені виповниться 60», це не означає, що не потрібно думати про свою пенсію.

Вимоги щодо стажу зростають щорічно, поки у 2027-му не складуть 35 років.

Так, якщо 60 років вам виповниться у 2027-му чи пізніше, потрібно до цього моменту вже мати максимальний стаж, а якщо у 2026-му – 34 роки і т.д.

Порахуйте, скільки років вам залишилося до пенсії, скільки стажу приблизно ви зможете заробити, і гляньте на таблиці нижче – чи вистачить вам для того, щоб вийти на пенсію вчасно:

Надзвичайно важливо працювати офіційно. І, з огляду на статистику, кількість українців, які не зможуть вчасно вийти на пенсію, зростатиме. Всього за рік - з липня минулого року до липня цього року - кількість співробітників, які сплачують внесок до Пенсійного фонду, скоротилася на 565 тис. осіб. І демографічна ситуація тут ні до чого.

Ймовірнішими причинами є коронавірус, криза, збільшення кількості ФОПів і пом'якшення штрафів.

Україна входить у топ-15 країн світу з найшвидшими темпами скорочення населення. Причому в найближчі десятиліття це скорочення відбуватиметься майже винятково за рахунок населення працездатного віку.

До слова, чим ви молодші, тим складніше отримати стаж. Ось чому: з 2004-го в стаж не враховують декрет і освіту. Враховуються тільки ті роки, коли ви платили внески до Пенсійного фонду.

Що можна отримати замість пенсії?

Якщо на пенсію не заробили і купити стаж у ПФУ також не можете, то можна оформити виплату як незаможний.

Вона оформляється за прикладом субсидії: якщо не робили покупку на суму від 50 тисяч, якщо немає додаткового доходу, якщо немає членів сім'ї, які можуть допомагати тощо.

Другий варіант – все-таки докупити стаж. Якщо вам уже 60, то вартість стажу буде рахуватися за формулою: 22% від мінімальної зарплати помножити на два. Зараз це 2 640 грн за кожен місяць. Якщо вам немає 60-ти, стаж можна купувати поступово, тоді його вартість буде вдвічі нижчою.

За даними ПФУ, середній стаж 60-річного українця – 32 роки. Більшість поки що виконують вимоги і виходять на заслужений відпочинок вчасно. Але вже за кілька років ситуація загостриться і тоді 45% українців у віці 60 років працюватимуть додатково 3-5 років.

Наші новини у Тelegram. Номер Радіо ТРЕК у Viber: 063-73-4-106-4

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram.
Viber: 063-734-106-4
Богдана Карц

Богдана Карц

Відкрити плей-лист

Втрачено документи на прізвище Григорчук

Поблизу Торгового Центру Чайка втрачені документи:  техпаспорт та посвідчення водія на ім'я Григорчук Петро. Прохання - повернути за винагороду.

Загублено ключ від авто Honda

Розшукують загублений ключ від авто Honda з чорним плетеним брелоком. Загубили його навпроти заправки «Олас», що на вулиці Льонокомбінатівській у Рівному. Прохання повернути за винагороду.  т. (067) 360 65 64

Портфель

В центрі Рівного – у критому ринку, загублено портфель з ноутбуком Samsung . Прохання повернути за винагороду. 

Більше оголошень