

Чи є вихід?
Нещодавно «Українська правда» опублікувала великий лонгрід про пожежі в лісах, обмілілі водойми та рідкісних тварин України.
В матеріалі представлені думки різних громадських активістів, повністю з ним можна ознайомитися ТУТ.
Нас зацікавив розділ про тварин, яких можна купити на OLX.
Виявляється, це дуже поширена практика. Ось за цим посиланням буквально понад 1500 пропозицій – від тигрів та ягуарів до лемурів та рідкісних змій з павуками.
Автори УП пишуть, що
В Україні понад 180 тварин зараховані до Червоної книги як рідкісні види. Найвідоміші з них – рись, заєць білий, журавель сірий.
Ведмідь бурий має статус такого, що зникає.
У дикій природі України лишилось близько 300 ведмедів і 500 рисей.
Зацитуємо ще кілька цікавих тез, що їх озвучує Богдан Вихор – керівник практики «Рідкісні види» WWF Україна.
Тварини vs Нещодавні пожежі
За багато років існування тварини пристосувалися до впливу пожеж, але це якщо говорити про екосистеми, у яких пожежі виникають природним шляхом. Наприклад, захід США – це так звані залежні від вогню екосистеми, де раз у 50, 100, 120 років ліс вигорає повністю, а на його місці виростає новий. Цикл життя триває і триває.
В Україні інша ситуація: більшість випадків – це умисні підпали, що створює додатковий стрес для тварин.
Горить щороку, навіть гірше – горить двічі на рік, бо палає весною та восени. Великі тварини, наприклад, лосі, олені, косулі, рисі відчувають небезпеку набагато швидше й покидають території. Здебільшого такі тварини рятуються. Дрібнішим тваринам важче, вони можуть загинути в пожежі.
Нещодавні пожежі в Чорнобильській зоні мали дифузний характер. Горіло у різних місцях, в результаті приблизно 5% території Чорнобильського екологічно-радіаційного біосферного заповідника вигоріло.
Тому більшість тварин переорієнтувалися, вони перейшли на інші території, де мають можливість харчуватися.
Ми спілкувалися з працівниками заповідника – туш великих тварин, мертвих лосів, оленів, косуль вони не знаходили. Вигоріла трава піде на добриво. Падає перший дощ, і на цьому місці за кілька тижнів забуяють рясні трави, до яких повернуться тварини, зокрема копитні.
Тому з екологічного погляду вплив пожеж є двояким. Це дозволяє знищити стару суху рослинність і дає можливість вирости новій. Інша проблема – ці пожежі спричинені людиною, і це найгірше.
Хто є в зоні відчуження, крім коней Пржевальського?
У Чорнобилі на фотопастку нещодавно зафіксували одну з рисей. За нашими оцінками, їх там від 10 до 14, хоча дослідження ще тривають.
До зони час від часу з білоруської частини заходить ведмідь бурий. На жаль, поки що немає підтверджених даних, що на території української частини постійно знаходиться ведмідь і залягає у сплячку. Також там є заплави, де відмічали орлана-білохвоста і інші рідкісні види птахів.
Зона відчуження – унікальна територія, адже вона єдина, мабуть, з мінімальним втручанням і впливом людини впродовж останніх 30 років.
Це хороший приклад, як природа може себе відновити без втручання людини. Там з'явилися ведмеді, рись, вовки, шалена чисельність копитних – це як зоопарк під відкритим небом.
Чому в Україні вбивають ведмедів
Проводили дослідження, чому вбивають ведмедя, і причина зовсім не в тому, що він робить шкоду – роздирає корову чи вівцю, хоча такі факти мають місце.
Основною причиною вбивства ведмедя в Карпатах є бажання самоствердитися.
Багаті впливові люди з правоохоронних органів, політики, депутати, судді, бізнесмени хочуть утвердити свій статус, їдуть в гори на вікенд, бо в Африку на сафарі немає часу.
За попередньою оцінкою, організація чорного полювання на ведмедя може «коштувати» від 5 до 15 тисяч євро.
Людина їде в гори, щоб утвердити свій статус і показати – я можу собі дозволити вбити ведмедя і мені за це нічого не буде.
За минулий рік тільки в одній частині Карпат вбили 9 ведмедів.
Вбивство заради шкіри чи м’яса – значно менш вагома причина для людей. Незважаючи на те, що ведмідь вже понад 10 років у Червоній книзі, його чисельність не збільшилася.
У 70-х роках його було приблизно 1200-1500, зараз, за останніми даними Червоної книги, чисельність впала до 300, і вона ні в який бік стабільно не рухається.
Ведмежата, які народжуються і виживають, стають жертвами браконьєрів у дорослому віці.
$3,5 тисячі за рись на OLX: як торгують рідкісними видами
Окрім дикої природи, рідкісні тварини є і в неволі. Категорії утримання тварин різні: тримають у зоопарках, звіринцях, приватних садибах. Саме утримання в садибах реально проконтролювати дуже складно.
WWF Україна співпрацює з комітетом Верховної Ради України з питань екології щодо законодавчих актів, які обмежать права людей вільно тримати тварин, що можуть бути небезпечними для інших.
Є міжнародні документи, зокрема СІТЕС, договір про міжнародну торгівлю дикими видами, які відстежують походження тварин. Якщо цей тигр із зоопарку, це одне, а якщо відловлений з дикої природи – це інше.
Але тут постає ще одне, моральне питання: чи ми маємо право утримувати великих хижих тварин у себе вдома? І наскільки це безпечно?
Люди купують, бо просто хочуть їх мати, але не володіють знаннями, як правильно з ними поводитися. Вільно можна купити рисів, левів, тигрів. Рись на OLX коштує 3,5 тисячі доларів. Навіть якби були мамонти, напевно, їх можна було б в Україні купити.
Якщо говорити про незаконну торгівлю рідкісними видами як явище, то це один з найприбутковіших бізнесів загалом. Він займає третє чи четверте місце після торгівлі наркотиками, зброєю та людьми.
Обіг становить $20 мільярдів доларів щорічно. І Україна тут не стоїть осторонь.
Радіо Трек: НОВИНИ
Українська вчителька отримала «розрив свідомості» від зарплатні у Німеччині
Що робити зі знайденим на городі курячим яйцем: народні прикмети
В Україні хочуть ввести жорстку заборону в магазинах: що не можна буде купити
Салат «Чоловічий каприз». Інгредієнти прості, але вгадати їх гості не можуть
Які цифри у даті народження означають, що на вас чекає велике щастя в особистому житті?
«Велика п'явка»: унікальну рибу зловили у Горині на Рівненщині (ФОТО)
ФК «Карпати» зашкварилися через червоний прапор і бабусю Хахльова (ФОТО)
На дереві у Рівному помітили... кицькобілку (ВІДЕО)
Рівненський зоопарк показав, як бавляться пуми на карантині (ВІДЕО)
Не розчавити лебедів просять водіїв Рівненщини (ФОТО)
У Рівному поряд з кафе "Fortissimo" знайдено пенсійне посвідчення, на ім'я Ремізова Віра Олексіївна За деталями звертайтесь за номером: +380964330774
У Рівному шукають вівчарку по кличці Луна. Зелений ошийник, зникла в районі Боярки 5 лютого. Номери власників: 0969732925
Біля магазина «Копійка» на розі вулиць Грушевського та Гайдамацької (колишня Струтинської) знайшли ключі. Телефонувати за номером: 0689097415