Леся Українка була соціалісткою. Посутньо вся «українська ідея» від початку була лівою (ФОТО)

Олесь Доній про Ларису Косач та нас, українців (АК)

Ні, лідер легендарного Студентського Голодування та Революції на Граніті 1990 р. не стверджує, що вся українська ідея від самого початку була «лівою», але…

Якщо ми просто переберемо у своїй пам’яті знакові імена: Шевченко, Леся, Франко, Винниченко, Хвильовий, Бандера – це все люди лівих поглядів.

Економічна платформа ОУН (Бандери) була виразно соціалістичною. Без жодних сумнівів.

Олесь Доній -- лідер студентської Революції на Граніті

Але повернемося до Донія, який виступав проти СРСР ще за часів СРСР.

Просто наведемо один із його останніх ФБ-дописів:

На прикладі Лесі Українки – про сучасні стереотипи.
 

Як ми намагаємося підігнати історичних персонажів під себе сучасних.
 

Був сьогодні на одному з телеканалів, ефір був присвячений 150-літтю від народження Лариси Косач (бо Лесею Українкою вона то назвалася набагато пізніше).

В студії була ще одна гостя-до речі, обізнана, ерудована, ще й дієва дівчина, тобто, фаховий експерт.

 

А от визнати, що Леся була соціалісткою, ця експерт не могла... Говорили з нею після ефіру – і визнати очевидний факт захоплення Лесі марксизмом для обізнаної і ерудованої експертки виявилося за межею її освіченого розуму.

 

Себто, сьогоднішні стереотипи, що "правильний українець" може бути лише "правих поглядів" тиснуть на неї. Тобто, якщо персонаж українській історії – "лівий", то він не може бути гідним, а якщо персонаж – гідний, то він не може бути "лівим". Так Леся Українка тепер вже не ліва.

Пані та панове, Вам варто нарешті усвідомити, що українці були і є різних ідейних поглядів. І це- право українців. Що в різні періоди історії серед українців превалювали різноманітні ідеологічні течії. І деякі з них програли ідейну конкуренцію в часі.

 

Щодо "лівих" – то марксизмом і соціалізмом захоплювалася тоді не лише Леся Українка.

 

Наприкінці ХІХ – початку ХХ століття – в "марксизмі" була майже вся політична активна українська інтелігенція. Тож не дивно, що Українську республіку створювали здебільшого "ліві". Це ж не привід нам відмовлятися від історії УНР або оголошувати "лівих" "правими".

От десь так і з Лесею

 

Українці були і "ліві", і "праві", і "сіробуромалинові". Тим не менш – всі вони то наша історія.

 

Тож, згідно сходинки #7 "Збільшуй, а не зменшуй історичний пантеон"(з концепції "25 сходинок до суспільного щастя")

 

А Леся – просто крута! Неймовірно крута. І не одновимірна. На щастя

До речі, хтось в коментарях почав закидати Олесю Донію, що він, мовляв, так пише, бо не застав СРСР та не знає про його жахи.

Лідер Революції на Граніті відповів:

За часів СРСР мене, пане Дмитре, виганяли з університету за "український буржуазний націоналізм", саджали в КПЗ та Лук'янівську тюрму. Тож не варто Вам писати того, чого Ви не знаєте. А боротися Вам зараз з СРСР і більшовиками мабуть легше, аніж за часів існування СРСР і більшовиків. Зараз це так сміливо - боротися з тим, чого вже не існує.
 

А заперечувати той факт, що переважна більшість української інтелігенції наприкінці ХІХ століття - на початку ХХ-го століття були лівими і соціалістами - це не "боротьба з комунізмом", це просто брехня.
 

Були вони лівими і соціалістами, це історична правда. Дивно, що є люди, які бояться історичної правди.

Дійсно, дивно

Від Редакції:

АК – авторська колонка. Усі думки – авторські. Редакція залиш залишає за собою право не поділяти їх точку зору.

Наші новини у Telegram. Номер Радіо ТРЕК у Viber: 063-73-4-106-4

Максим Розенко Радіо Трек

Загубилося цуценя в районі ринку "Ювілейний"

07 квітня в районі ринку "Ювілейний" було загублено цуценя рудого окрасу, має особливу прикмету: маленька грижа на животі. Вік цуценяти 1,5 міс. Усіх, кому відоме його місцеперебування, просимо відгукнутися за номером: (068) 937 33 64

Згубився кіт

В районі Газотрону згубився кіт сіро-рудого окрасу з білою грудкою. Котик має особливу прикмету – він без хвоста! Прохання повернути загубленого улюбленця за винагороду.    

Знайдено цуцика

  На території Метро знайдено цуценя рудого окрасу з нашийником. Тому, хто загубив улюбленця, прохання телефонувати:          

Більше оголошень